Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu. Nadużywanie telefonu to nałóg – poznaj objawy uzależnienia od smartfona

Nadmierne korzystanie ze smartfona może doprowadzić do uzależnienia. Czym jest uzależnienie od telefonu? Jakie są objawy fonoholizmu? Jak pokonać uzależnienie? Piszemy o tym w poniższym artykule.
beata
uzależnienie od telefonu

Media społecznościowe, powiadomienia aplikacji, kontaktowanie się z innymi – to łatwo przyciąga nas przed ekran telefonu. W dobie nowych technologii istnieje ryzyko uzależnienia od telefonu. Osoba uzależniona od korzystania z telefonu komórkowego najczęściej przejawia rozdrażnienie, kiedy nie ma dostępu do swojego smartfona. W tym artykule przedstawimy, na czym dokładnie polega uzależnienie od telefonu, jak je rozpoznać i leczyć.

Ciągłe używanie telefonu komórkowego – czym jest fonoholizm?

Fonoholizm jest uzależnieniem od telefonu komórkowego i zalicza się go do uzależnień behawioralnych. Najczęściej pojawia się u osób urodzonych po 1995 roku, które mają niemal stały kontakt z elektroniką. Osoba uzależniona nie rozstaje się ze swoim smartfonem, ciągle sprawdza powiadomienia, nie zauważa, że nadmierne korzystanie z urządzenia powoduje uzależnienie się od telefonu. Fonoholik odczuwa lęk, jeśli nie ma pod ręką smartfona. Jeśli nie ma dostępu do telefonu, odczuwa rozdrażnienie i niepokój.

Fonoholizm – kogo dotyczy?

Uzależnienie od telefonu komórkowego może pojawić się u każdego, bez względu na jego wiek czy wykształcenie. Najczęściej jednak dotyczy osób młodych, urodzonych po 1995 roku, ponieważ wtedy był duży rozwój technologii, pojawiły się telefony komórkowe i smartfony. Jednak utrata kontroli nad korzystaniem z urządzenia może wystąpić zarówno u osób młodych, jak i starszych, wszystko zależy od częstotliwości korzystania z telefonu. Osoby uzależnione zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki, wolą kontakty wirtualne niż realne, zaczynają mieć problemy z koncentracją i organizacją. Jest to nałóg podobny do alkoholizmu czy narkomanii, dlatego nie można go bagatelizować.

Przeczytaj  Uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać uzależnienie od komputera i gier? Jakie są objawy uzależnienia od gier?

Mobilny świat w smartfonie. Objawy uzależnienia od telefonu

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu? Jakie są objawy tego uzależnienia? Głównie możemy zaobserwować to, że osoba uzależniona nie rozstaje się ze swoim urządzeniem, dba o to, aby zawsze mieć zasięg, bez przerwy sprawdza powiadomienia i izoluje się od kontaktów międzyludzkich na żywo. Telefon musi być ciągle naładowany, żeby użytkownik mógł komunikować się z innymi osobami oraz aktywnie uczestniczyć w pisaniu i komentowaniu postów w mediach społecznościowych. Fonoholicy często też robią zdjęcia i upubliczniają je na swoich profilach online, a także korzystają z telefonu np. w muzeach czy podczas prowadzenia samochodu.

Niepokojące sygnały fonoholizmu

Analizując zachowanie osoby uzależnionej, możemy zaobserwować głównie psychiczne symptomy. Fonoholicy są w ciągłej gotowości do odebrania telefonu czy odpisania na wiadomość. Każda sytuacja, która zmusza ich do odstawienia na chwilę urządzenia, powoduje u nich lęk i frustrację, ponieważ czują, że omija ich wiele informacji i wiadomości. Istotne jest dla nich, aby smartfon był stale podłączony do internetu. Korzystanie z telefonu daje im poczucie bezpieczeństwa, dlatego często podkreślają, jak ważne jest bycie dostępnym w świecie wirtualnym i jak wiele informacji można uzyskać online. Osoby uzależnione od telefonu odczuwają przymus korzystania z niego, a każda chwila bez smartfona powoduje obniżenie nastroju, lęk i zdenerwowanie.

Nałóg bezustannego korzystania ze smartfona. Negatywne skutki uzależnienia od telefonu

Fonoholizm, tak jak uzależnienie od internetu, niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki domowe, szkolne czy zawodowe. Wszystkie znajomości i przyjaźnie zamienia na kontakty online. Fonoholik porzuca swoje pasje i zainteresowania, ponieważ woli poświęcać wolne chwile na przeglądanie telefonu i odpisywanie na wiadomości. Cierpi na tym również jego organizm, gdyż zaniedbywany jest też sen, odżywianie i higiena. Osoba uzależniona coraz częściej korzysta z telefonu, ponieważ szybko zaczyna się nudzić i poszukuje nowych informacji i wrażeń.

Przeczytaj  Objawy seksoholizmu? Test na uzależnienie od seksu pomoże rozpoznać seksoholika

Główne objawy i skutki uzależnienia od smartfona

Zastanawiasz się, po czym poznać fonoholika? Główne objawy i skutki fonoholizmu to:

  • brak kontroli nad czasem spędzanym w telefonie;
  • porzucenie swoich aktywności i pasji na rzecz smartfona;
  • bezskuteczne próby ograniczenia lub odstawienia korzystania z telefonu;
  • objawy abstynencyjne – niepokój, fantazjowanie na temat smartfona, obsesyjne myślenie o telefonie, mimowolne ruszanie palcami tak jak podczas korzystania z urządzenia.

Leczenie uzależnienia od telefonu komórkowego. Zamień świat wirtualny na rzeczywistość

Kiedy już zaobserwujemy u siebie lub u kogoś bliskiego objawy uzależnienia od telefonu, warto jak najszybciej rozpocząć walkę z tym nałogiem. Uzależnienie od telefonu jest stosunkowo nowym zjawiskiem, dlatego nie ma odpowiednio ukierunkowanych ośrodków lub terapeutów leczących fonoholizm. Najlepiej skontaktować się z ośrodkami leczenia uzależnień behawioralnych lub poszukać odpowiedniego psychoterapeuty w internecie. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzi także telefon zaufania dla osób nadmiernie korzystających ze smartfonów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Skąd czerpać wiedzę na temat fonoholizmu?

Aby nie dopuścić do rozwinięcia uzależnienia od telefonu, dobrze jest zacząć od profilaktyki. Podstawą jest zatem wiedza na ten temat, odpowiedzialne korzystanie z telefonu oraz obserwowanie i analizowanie swoich nawyków związanych ze smartfonem. Wiedzę na temat tego, jak zapobiegać uzależnieniu od telefonu, można czerpać z materiałów Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, która od lat zajmuje się szkoleniami w zakresie zagrożeń cyfrowych i wirtualnych. Prowadzi ona badania, kampanie zapobiegające uzależnieniom dzieci młodzieży, a także newsletter z materiałami edukacyjnymi. Aby nauczyć swoje dzieci odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych, możecie razem stworzyć np. Domowy Kodeks, który znajdziecie na stronie Fundacji.

Smartfon dziś jest niezbędny. Jak nie nadużywać telefonu?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego, ponieważ umożliwia on kontakt z innymi oraz załatwianie różnych spraw prywatnych i zawodowych. Jest to niewątpliwie urządzenie, które ułatwia nam życie, ale może też powodować negatywne skutki. Zwracaj uwagę na to, ile czasu spędzasz z telefonem i czy możesz bez niego normalnie funkcjonować. Może ci w tym pomóc korzystanie z aplikacji, które mierzą ilość czasu spędzonego na użytkowaniu telefonu.

Przeczytaj  Często grasz w gry hazardowe? Sprawdź, czym jest uzależnienie od hazardu i jakie są jego cztery fazy

Gdy uzależnienie od telefonu jest już zbyt silne, niezbędna będzie pomoc psychoterapeuty, który pomoże choremu wygrać z nałogiem.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły