Uzależnienie od alkoholu to trudny do zwalczenia nałóg. Alkoholik nie zauważa problemu i nie chce leczyć alkoholizmu

Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu może być pierwszym sygnałem uzależnienia. Poznaj fazy choroby alkoholowej, dowiedz się, jakie są objawy alkoholizmu i kiedy niezbędne jest specjalistyczne leczenie.
beata
alkoholizm

Nadmierne picie prowadzi osobę uzależnioną do większej tolerancji na alkohol, co może przysporzyć wielu psychicznych i fizycznych problemów zdrowotnych. Jeżeli zauważyłeś pierwsze objawy uzależnienia, jak najszybsze rozpoczęcie psychoterapii i leczenia farmakologicznego jest kluczowe. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest alkoholizm, jak go rozpoznać i leczyć.

Czym jest alkoholizm? Kiedy zaczyna się problem alkoholowy?

Alkoholizm to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu etylowego, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje je za chorobę. Nieleczone uzależnienie od alkoholu może nawet zakończyć się śmiercią. Przyczyną tego nałogu mogą być problemy na podłożu emocjonalnym, psychicznym, a także uwarunkowania genetyczne. Całkowite wyleczenie alkoholizmu nie jest możliwe, ale można zatrzymać postępowanie choroby. Podstawą jest całkowita abstynencja od napojów alkoholowych. Osoba, która przestała spożywać alkohol w wyniku leczenia, jest nazywana „niepijącym alkoholikiem”.

Sprawdź listę filmów o alkoholizmie w artykule: https://filmi.pl/filmy-o-alkoholizmie

Przyczyny choroby alkoholowej

W naszej kulturze alkohol pije się w celu wyluzowania, zredukowania stresu lub dla towarzystwa. Tak jak w przypadku innych uzależnień – nie ma jednej przyczyny tego problemu. Powodem nadmiernego picia mogą być problemy na tle:

  • psychologicznym – osoby znerwicowane i zestresowane często sięgają po alkohol, aby chociaż na chwilę poczuć się lepiej i nie myśleć o problemach;
  • socjologicznym – na wystąpienie alkoholizmu mogą mieć wpływ problemy socjalizacyjne w okresie dzieciństwa, np. kontakt z osobami uzależnionymi, negatywne wzorce w rodzinie lub w szkole, problemy z adaptacją;
  • genetycznym – dzieci osób uzależnionych od alkoholu mają większe predyspozycje do alkoholizmu.
Przeczytaj  Tanoreksja – jakie są konsekwencje uzależnienia od opalania? Jak przebiega leczenie tanoreksji? Sprawdź!

Fazy uzależnienia od alkoholu – objawy nadużywania alkoholu

Rozwój alkoholizmu został podzielony na cztery fazy przez amerykańskiego lekarza E. M. Jellinka. Osoba pijąca duże ilości alkoholu powinna poznać te etapy, by wiedzieć, co może być sygnałem alarmującym.

Faza I – wstępna

Faza, kiedy pije się alkohol w celach towarzyskich. Jest to picie uznawane za normę społeczną, dlatego trudno określić, czy już pojawia się uzależnienie, czy też nie. Ten etap może trwać kilka lat i powoduje wzrost tolerancji organizmu na alkohol, przez co trzeba zwiększać dawki alkoholu, aby uzyskać pożądany efekt. Używanie alkoholu powoduje pozorne polepszenie samopoczucia i większą pewność siebie.

Faza II – ostrzegawcza

Osoba uzależniona coraz częściej poszukuje okazji do spożycia alkoholu. Pojawia się picie w ukryciu, luki w pamięci, tłumaczenie swojego picia, a myśli krążą wokół alkoholu. W tej fazie alkoholizmu osoba pijąca nie przyznaje się do swojego problemu, wypiera go i nie chce rozmawiać na ten temat. Po alkoholu staje się bardzo towarzyska, otwarta i pewna siebie.

Faza III – krytyczna

W tej fazie pojawia się zaniedbywanie obowiązków, utrata kontroli nad piciem, głód alkoholowy oraz kac moralny. Osoba chora wypija na kaca alkohol w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów. Porzuca swoje zainteresowania i pasje na rzecz picia. Mogą występować stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze. Spada libido, pojawia się agresja, problemy z prawem i zaniedbywanie rodziny oraz bliskich.

Faza IV – chroniczna

Alkoholik całkowicie traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, a każda przerwa w piciu wywołuje silne fizjologiczne objawy odstawienne, m.in. drżenie rąk, nudności, zaburzenia lękowe. Mogą pojawić się psychozy alkoholowe, choroby somatyczne (np. uszkodzenia wątroby), a nawet śmierć. Jest to ostateczna szansa na podjęcie skutecznej terapii i zatrzymania choroby.

Przeczytaj  Czy można się uzależnić od seksu? Seksoholizm – przyczyny, objawy, skutki erotomanii, terapia dla seksoholików

Skutki alkoholizmu – wyniszczający nałóg picia alkoholu

Zespół uzależnienia od alkoholu przynosi konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Alkoholizm powoduje depresję, zaburzenia lękowe, psychozę alkoholową, zburzenia snu, schizofrenię, chorobę dwubiegunową i inne zaburzenia psychiczne. Jest to błędne koło, ponieważ depresja może wywołać chorobę alkoholową, a alkoholizm może spowodować depresję.

Skutki fizyczne nadmiernego spożywania alkoholu:

  • Zaburzenia pracy serca;
  • marskość wątroby;
  • refluks;
  • otępienie;
  • bóle mięśni;
  • zapalenie trzustki;
  • nudności;
  • drżenie rąk;
  • problemy z pamięcią;
  • padaczka alkoholowa;
  • porażenia mięśni;
  • impotencja.

Masz problem z alkoholem? Zacznij leczenie

Pierwszym krokiem do zwalczenia choroby alkoholowej jest chęć leczenia przez osobę uzależnioną. Alkoholik musi przyznać się do swojego problemu i chcieć zmienić swoje życie. Drugi krok to zwrócenie się o pomoc, najlepiej do terapeuty do spraw uzależnień. Terapia uzależnień jest prowadzona zarówno w prywatnych ośrodkach, jak i państwowych placówkach. Specjalista pomaga znaleźć przyczynę problemu oraz przeprowadza alkoholika przez całą terapię, aby uzyskać oczekiwane efekty – pełną abstynencję. Leczenie może mieć formę terapii indywidualnej lub grupowej, odwyku alkoholowego albo leczenia w ośrodku zamkniętym.

Nie bój się mówić o uzależnieniu – grupy terapeutyczne AA

Na terenie całego kraju działają grupy samopomocowe Anonimowych Alkoholików. Członkowie tych grup wspierają się wzajemnie i działają metodą 12 kroków AA. Program ten przynosi pozytywne skutki dzięki dzieleniu się swoimi doświadczeniami wśród osób z tym samym problemem. Każdy jest anonimowy, a obecność na mityngach nie jest obowiązkowa, dlatego osoba uzależniona musi być zdeterminowana i samodzielnie dążyć do zwalczenia nałogu. Uczestnictwo w spotkaniu nie wymaga zabierania głosu.

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Alkoholizm negatywnie także na najbliższych chorego. Dzieci z rodzin alkoholowych często same stają się alkoholikami lub borykają się z problemami DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. Aktualnie w ośrodkach leczenia uzależnień i współuzależnień prowadzone są terapie skierowane dla osób DDA – zarówno indywidualne, jak i grupowe. Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej, w której głównym problemem było nadużywanie alkoholu, owocuje problemami emocjonalnymi i społecznymi w dorosłym życiu. Wczesne rozpoznanie syndromu DDA i podjęcie psychoterapii może zapobiec rozwojowi alkoholizmu i pomóc w zakresie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych spowodowanych wydarzeniami z dzieciństwa.

Przeczytaj  Objawy alkoholizmu – test na uzależnienie. Czy cierpisz na chorobę alkoholową?

Życie w trzeźwości – abstynencja wspomaga szczęście

Uznanie alkoholizmu za chorobę pozwala szybciej uporać się z problemem. Po odstawieniu alkoholu możemy świadomie zaobserwować, jak piękne jest życie w trzeźwości, ile chwil i osób może nas uszczęśliwiać oraz jak bardzo alkohol zaburza nam funkcje poznawcze i odczuwanie emocji. Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego problem alkoholowy – zareaguj. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym wcześniej zostanie zahamowany rozwój choroby.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły