Kompleksy to część życia każdego z nas, jednak gdy problem jest tak duży, że wpływa na codzienne funkcjonowanie danej osoby, powinna się ona skontaktować ze specjalistą. Dysmorfofobia to poważne zaburzenie, które może znacząco wpływać na życie pacjenta. Kompleksy to nieodłączny element życia wielu osób, trzeba je zaakceptować lub zmierzyć się z nimi w miarę swoich możliwości. Nad niektórymi mankamentami można pracować, na przykład zmieniający styl życia i zdrowo się odżywiając. Do czego może doprowadzić obsesja na punkcie własnego wyglądu? Jakie są przyczyny i objawy dysmorfofobii? Sprawdź!
Czym jest dysmorfofobia?
Kanony piękna zmieniają się na przestrzeni lat i trzeba mieć tego świadomość. To, co teraz uznawane jest za ideał, może się znacząco zmienić za kilka lat. Właśnie dlatego nie warto podążać za ideałami. Każdy człowiek jest inny i wyjątkowy, to kwestia, na której trzeba się skupić i którą trzeba docenić. Jednak nie dla wszystkich jest to takie proste. Media społecznościowe i telewizja wywierają ogromną presję szczególnie na młodych osobach, które borykają się z coraz większymi kompleksami.
Dysmorfofobia to obsesja na punkcie swojego wyglądu, która przejawia się w wyolbrzymianiu defektów i zaburzonym postrzeganiu własnego ciała. Osoba z dysmorfofobią nie potrafi spojrzeć na siebie w obiektywny sposób, dostrzega jedynie brzydotę, może mieć nawet myśli samobójcze. Przesadne skupianie się na małych defektach lub wręcz nieistniejących problemach prowadzi do poważnych konsekwencji. Porównywanie się z innymi, chęć udania się do chirurga na operację plastyczną bez wyraźnych wskazań do zabiegu, częste wizyty w klinice medycyny estetycznej, to niektóre z objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta, skłonić go do refleksji i wizyty u psychiatry.
Jakie są przyczyny dysmorfofobii?
Nie da się zaprzeczyć, że dysmorfofobia to poważne schorzenie, które może wpływać na samopoczucie chorego, relacje towarzyskie i jego codzienne funkcjonowanie. Warto zastanowić się nad tym, jakie mogą być przyczyny dysmorfofobii. Przede wszystkim obecne czasy przepełnione są idealnymi zdjęciami w mediach społecznościowych, kreowanie takiego wizerunku może prowadzić do pojawienia się kompleksów u innych. Właśnie dlatego trzeba pamiętać, że media społecznościowe to jedynie część życia, a zdjęcia bardzo często są obrabiane w specjalnych programach. Każdy człowiek ma jakieś kompleksy, które jednak nie powinny przepełniać jego życia, nie musimy być idealni.
Do głównych przyczyn pojawienia się dysmorfofobii można zaliczyć między innymi:
- Predyspozycje genetyczne – jeśli ktoś z członków rodziny cierpiał na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne istnieje ryzyko pojawienia się takich zaburzeń u innych osób w rodzinie.
- Wpływ mediów społecznościowych i kreowane kanony piękna – presja społeczna powoduje chęć dopasowania się do otoczenia i tego, co aktualnie uznawane jest za ideał piękna. To bardzo zgubna droga, gdyż kanony piękna ulegają zmianom na przestrzeni lat.
- Wpływ najbliższego otoczenia – jeśli dziecko już od najmłodszych lat obserwuje u dorosłych wokół siebie skupienie na własnym wyglądzie, chęć bycia idealnym, to będzie to wpływało na jego samoocenę i postawę w przyszłości.
- Traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie, które wpłynęły na niską samoocenę – na przykład doświadczanie molestowania, wyśmiewania ze strony rówieśników.
- Lęk przed odrzuceniem – to również wiąże się z chęcią dopasowania się do grupy, wyglądania tak, jak inni, ubierania się w podobny sposób itd.
- Niski poczucie własnej wartości – w tym przypadku ogromną rolę odgrywają rodzice, gdyż już od najmłodszych lat dziecko powinno wiedzieć, że jest wyjątkowe i ma światu wiele do zaoferowania.
- Brak pewności siebie – taki stan często bierze się z przykrych doświadczeń lub braku realizacji wyznaczonych celów, które okazały się ponad nasze siły.
- Problemy emocjonalne – ciągłe zabieganie o uwagę innych osób, brak miłości i spełnienia się w roli dziecka, rodzica lub partnera może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych.
Nie można wskazać jednej przyczyny odpowiadającej za pojawienie się dysmorfofobii u pacjenta. To złożony problem, na który mogło wpłynąć wiele różnych czynników. Jeśli obawiasz się, że ty lub ktoś z twoich bliskich może borykać się z omawianym zaburzeniem, konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Objawy dysmorfofobii
Zaburzony obraz własnego ciała to poważny problem, zdecydowanie warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z zaburzeniem psychicznym.
Do głównych objawów dysmorfofobii można zaliczyć między innymi:
- obsesję na punkcie własnego wyglądu lub konkretnych mankamentów,
- zaburzony obraz własnego ciała,
- lęk przed brzydotą,
- przekonanie o nieestetycznym wyglądzie,
- porównywanie swojego wyglądu z innymi,
- wyimaginowane defekty ciała,
- wyolbrzymiane problemu,
- traktowanie małych defektów, jako coś ogromnego, wręcz obrzydliwego,
- ciągłe przeglądanie się w lustrach,
- natrętne myśli związane ze swoim ciałem,
- obsesyjne ukrywanie defektów przed otoczeniem,
- unikanie spotkań z rodziną i znajomymi,
- unikanie wychodzenia z domu,
- ciągłe wizyty u dermatologa, lekarza medycyny estetycznej, chirurga plastycznego,
- przekonanie o tym, że wszyscy dostrzegają problem związany z wyglądem.
Zaburzenie dysmorficzne jest poważnym problemem, który znacząco wpływa na zadowolenie z życia i samopoczucie chorego. Zaburzony obraz ciała może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, dlatego nie wolno bagatelizować takiego stanu.
Jakie są skutki dysmorfofobii?
Skutki dysmorfofobii mogą być bardzo poważne. W niektórych przypadkach pacjenci z dysmorfofobią mogą popaść w zaburzenia odżywiania, a także obsesję na punkcie zabiegów upiększających. Wszelkie operacje to zabiegi, które powinny być wykonywane z rozwagą i w granicach rozsądku. Osoba, która wciąż nie jest zadowolona ze swojego wyglądu i nie jest w stanie obiektywnie ocenić swojego ciała, nie pozbędzie się kompleksów za pomocą zabiegów chirurgicznych lub zabiegów medycyny estetycznej. Chory na dysmorfofobię zazwyczaj nie zna umiaru w tych kwestiach.
Inne skutki dysmorfofobii to między innymi:
- obniżenie poczucia własnej wartości,
- obniżenie nastroju,
- depresja,
- nieumiejętność nawiązania relacji,
- poczucie odrzucenia,
- poczucie lęku i wstydu.
Cierpiący na dysmorfofobię już po rozpoznaniu pierwszych objawów powinni udać się po pomoc do specjalisty. Rozpoznanie problemu i wdrożenie leczenia to najlepszy sposób na szybki powrót do zdrowia.
Metody leczenia body dysmorphic disorder
Jak leczyć cielesne zaburzenie dysmorficzne? Podobnie, jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych kluczem do powrotu do zdrowia jest odpowiednia diagnoza, rozpoczęcie terapii i być może wdrożenie wspomagającego leczenia farmakologicznego. Jednak o wszystkim decyduje psychiatra, dlatego pacjent, gdy zorientuje się, że nie radzi sobie ze swoją codziennością, koniecznie powinien zgłosić się po pomoc do doświadczonego specjalisty. Dysmorfofobia to problem, którego nie można bagatelizować.
Osoby cierpiące na dysmorfofobię niezwłocznie powinny skonsultować się z psychiatrą, który będzie w stanie im pomóc. Kluczem jest dostrzeżenie problemu i poszukanie pomocy. Jednak chorzy bardzo często nie mają świadomości tego, że cierpią na zaburzenie psychiczne. Dużą rolę odgrywa tu również otoczenie pacjenta, jego rodzina i przyjaciele. Zaabsorbowanie wyglądem i nadmierne skupienie się na kompleksach może wpłynąć na pogorszenie jakości życia.
Powiązane:
- Bigoreksja – obsesja na punkcie własnego ciała. Na czym polega dysmorfia mięśniowa? Jak leczyć to zaburzenie? Sprawdź!
- Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, który ma poważne skutki. Jak przebiega leczenie anoreksji? Sprawdź!
- Bulimia to zaburzenie odżywiania nazywane żarłocznością psychiczną. Na czym polega leczenie bulimii? Sprawdź!
- Ortoreksja – obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Wykonaj test na ortoreksję i przekonaj się, czy cierpisz na to schorzenie!
- ARFID – avoidant restrictive food intake disorder. Czy to groźne schorzenie? Sprawdź!
- Anoreksja – objawy, test psychologiczny SCOFF