Nigdy nie bagatelizuj objawów depresji. Jest to poważna choroba, która może doprowadzić nawet do prób samobójczych. Diagnoza i podjęcie leczenia u specjalisty często daje bardzo dobre efekty. Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć u psychiatry? Taka sytuacja może wyglądać beznadziejnie, lecz można się z nią uporać. Psychoterapia nie jest jedyną drogą. Wsparcie w depresji przez rodzinę i bliskich potrafi przynieść bardzo pozytywne zmiany.
Depresja – skąd bierze się ta choroba psychiczna?
Depresja to kryzys psychiczny, który może wynikać z kilku różnych czynników. Może mieć podłoże biologiczne, spowodowane chorobą lub genetyką. Często pojawia się też na skutek przewlekłego stresu lub innych przyczyn psychologicznych. Czasem jest konsekwencją czynników kulturowych – złej sytuacji materialnej lub ekonomicznej, braku sieci społecznej lub poczucia bezpieczeństwa. Warto sobie uświadomić, że depresja nie jest niczyją winą, lecz chorobą, którą można wyleczyć. Dowiedz się, jak pomóc osobie po traumie lub będącej w depresji bez wyraźnej przyczyny.
Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć?
Zastanawiasz się, jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć lub w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu? Leczenie depresji w żadnym przypadku nie jest łatwe – lecz jest możliwe. Staraj się zaktywizować osobę chorą. Oznacza to zarówno zachęcanie do ruchu, jak i próby wspólnego chodzenia do poradni. Nie ma sensu zmuszać chorego do czegokolwiek – może to wywołać bunt i przynieść odwrotne efekty. Warto jednak przedstawiać zalety, jakie płyną z konsultacji u psychoterapeuty i przyjmowania leków na depresję.
Jak pomóc osobie z depresją na odległość, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić stanu chorego ani być fizycznie blisko? Najważniejsza i najskuteczniejsza jest rozmowa. Interesuj się tym, co robi i co zamierza, pytaj, jak minął jej dzień i jak się czuje. Uważaj jednak, aby nie zabrnąć z tym zbyt daleko. Naciskanie na osobę, która nie ma ochoty rozmawiać, może przynieść odwrotne skutki. Okazuj zrozumienie i empatię, nie litość ani osądzanie. Jeśli chcesz pomóc osobie chorej, nie staraj się porównywać jego objawów i stanu psychicznego do innych.
Co prawda nie można leczyć chorego na depresję wbrew woli. Warto jednak delikatnie namawiać na leczenie farmakologiczne i psychiatryczne. Nie bądź nachalny, lecz podkreślaj, jak ważne jest zdrowie psychiczne i jakie korzyści niesie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W wolnym czasie znajdź lekarza, który najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji.
Znasz już przynajmniej podstawy na temat tego, jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć. Nikogo nie da się zmusić do hospitalizacji. Bliskie osoby mogą jednak spróbować nakłonić chorego przynajmniej do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Istnieje prawdopodobieństwo, że nadzieja na całkowite zażegnanie nieprzyjemnych objawów skłoni chorego do poddania się leczeniu.
Powiązane:
- None Found