Nerwica natręctw – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jak powstrzymać natrętne myśli? Czym jest OCD? Sprawdź!

Nerwica natręctw nazywana jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Osoby borykające się z tym schorzeniem doświadczają natrętnych myśli, niekontrolowanych gestów i zachowań. Sprawdź, jak przebiega leczenie!
beata
nerwica natręctw

Nerwica natręctw to zaburzenie, które może znacząco wpłynąć na codzienność pacjenta i utrudnić mu funkcjonowanie w społeczeństwie. Przypuszcza się, że może ono dotyczyć nawet 2-3% społeczeństwa. Na czym dokładnie polega to schorzenie? Jakie są objawy nerwicy natręctw myślowych? Jakie może mieć skutki? Dlaczego warto szybko zgłosić się do psychiatry i rozpocząć leczenie? Sprawdź! To zdecydowanie problem, którego nie można bagatelizować.

Czym jest nerwica natręctw?

Czym właściwie jest nerwica natręctw? To schorzenie nazywane również zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, nazywanym w skrócie OCD, czyli obsessive-compulsive disorder. Polega na pojawieniu się u pacjenta obsesji, natrętnych myśli, których w żaden sposób nie można uspokoić i zniwelować. To efekt narastającego lęku. W większości przypadków osoby chore zdają sobie sprawę z tego, że odczuwany lęk jest irracjonalny i nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym zagrożeniem, jednak nie są one w stanie powstrzymać się od wykonywania w związku z tym określonych czynności. Drugim czynnikiem niezbędnym, aby można było mówić o tym schorzeniu, są kompulsje, czyli czynności, których zadaniem jest wyciszenie lęku i myśli. Jednak chory wykonuje te czynności również w obsesyjny sposób, poniekąd jest zmuszony do ich wykonania. Często jest to rytuał, powtarzające się sekwencje określonych czynności wyciszających organizm. Sprawdź niecodzienny sposób na wycieszenie organizmu: https://twojewrozby.pl/rytual-na-odciecie-wrogow. Jeśli doświadczasz takich zachowań lub zauważyłeś problem u kogoś z rodziny, warto skonsultować się z lekarzem.

Na czym polega nerwica natręctw u dzieci?

Nerwica natręctw może pojawić się nawet u dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak trzeba mieć na uwadze, że maluchy wciąż się rozwijają i niektóre zachowania są charakterystyczne na danym etapie rozwoju. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultacja z psychologiem zdecydowanie nie zaszkodzi. W przypadku dzieci objawia się ona wyłącznie kompulsjami, co może wynikać z trudności w wyrażaniu swoich myśli. Leczenie najmłodszych skupia się głównie na terapii, wspólnych spotkaniach z rodzicami, uczeniu malucha, w jaki sposób może radzić sobie z lękiem i niekomfortowymi sytuacjami w życiu. Jeśli to schorzenie dotyka dziecka, bardzo ważne, aby również rodzice nauczyli się radzić sobie z obsesyjnymi zachowaniami dziecka, wiedzieli, jak na nie reagować. Z tego względu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który będzie wiedział, jak pomóc maluchowi.

Przeczytaj  Zaburzenia adaptacyjne – reakcja na ciężki stres. Na czym polegają zaburzenia adaptacyjne? Jakie są metody leczenia?

Przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Zastanawiasz się, jakie są przyczyny OCD? Podobnie, jak w przypadku innych schorzeń psychicznych trudno jest wskazać jedną konkretną przyczynę odpowiadającą za odczuwane dolegliwości.

Przyczyny nerwicy natręctw:

  • Jedną z przyczyn z pewnością jest silne poczucie lęku, z którym chory nie potrafi sobie poradzić. Rytuały mają mu pomóc w ukojeniu nerwów i opanowaniu lęku, jednak to prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem i pogorszeniem samopoczucia.
  • Traumatyczne doświadczenia, które wpłynęły na odczuwanie silnego lęku.
  • Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Jeśli rodzice lub ktoś z bliskich borykał się z tym schorzeniem, istnieje prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się tej choroby w rodzinie.
  • Na pojawienie się OCD mają wpływ również czynniki psychologiczne. Osoby, które mają ogromne ambicje, a perfekcjonizm jest ich najważniejszą cechą, również będą bardziej podatne na omawiane schorzenie.
  • Wychowanie przez rodziców również ma spore znaczenie. Stawienie bardzo wysokich wymagań dziecku, których nie jest w stanie spełnić, niespełnieni potrzeb emocjonalnych powoduje problemy w życiu dorosłym.
  • Naukowcy wskazują również na niedobór serotoniny, jako przyczynę OCD.

Zespół natręctw to choroba, która może być wywołana przez wiele różnych czynników. Niestety nie da się wskazać konkretnej przyczyny wpływającej na pojawienie się trudnych do zaakceptowania i uciążliwych dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.

Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Przymusowe wykonywanie określonych czynności, od których pacjent nie może się uwolnić, poczucie lęku i natrętne myśli to coś, z czym na co dzień borykają się chorzy.

Do głównych objawów nerwicy natręctw można zaliczyć między innymi:

  • ciągłe poczucie strachu,
  • poczucie wstydu,
  • obsesyjne myśli,
  • świadomość irracjonalności lęku,
  • obsesyjne mycie rąk,
  • obsesyjna dbałość o higienę,
  • obsesja na punkcie czystości,
  • strach przed bakteriami,
  • obsesja na punkcie porządkowania,
  • ciągłe sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte, żelazko wyłączone itd.,
  • przeliczanie wszystkiego,
  • przymus gromadzenia przedmiotów,
  • przymus perfekcyjnego wykonywania czynności,
  • niekontrolowane przeklinanie,
  • powtarzanie czynności określoną liczbę razy,
  • tiki nerwowe,
  • przymus liczenia.
Przeczytaj  Mutyzm wybiórczy u dzieci – zaburzenie lękowe. Dlaczego dziecko nie mówi? Jak leczyć to schorzenie? Sprawdź!

Objawy nerwicy natręctw z pozoru przypominają normalne czynności, które wykonuje każdy z nas, jednak różnica polega na tym, że osoba chora wykonuje przymusowe czynności i nie może się uwolnić od swoich myśli. Dolegliwości odczuwane przez chorego na nerwice natręctw mogą być różne. Wymienione objawy to jedne z najczęstszych dolegliwości. Nawracające i nasilone natrętne myśli oraz kompulsywne zachowania mogą obniżyć jakość życia pacjenta i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdecydowanie warto skonsultować ten problem z psychologiem lub psychiatrą i udać się na terapię. Lekarz może również wdrożyć farmakoterapię.

Jak przebiega leczenie nerwicy natręctw?

Nie da się ukryć, że omawiane schorzenie może utrudniać normalne funkcjonowanie pacjenta. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych to kwestia, którą powinien zająć się doświadczony psychoterapeuta. Obsesje i kompulsje to uciążliwe dolegliwości, które pogarszają samopoczucie i mogą nawet doprowadzić do depresji. Chorzy zastanawiają się, jak okiełznać własne myśli? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Nawracające myśli i czynności natrętne oczywiście można skutecznie leczyć. Kluczowa jest konsultacja ze specjalistą i rozpoczęcie leczenia. W przypadku omawianego schorzenia skuteczna jest terapia i leczenie farmakologiczne, jednak o dobraniu odpowiedniego procesu leczenia decyduje lekarz.

Jakie mogą być skutki nieleczonej nerwicy natręctw?

Nieleczona nerwica natręctw zdecydowanie może wpływać na obniżenie jakości życia i codzienne funkcjonowanie chorego. Bagatelizowanie pierwszych objawów może doprowadzić do rozwoju choroby, pogorszenia samopoczucia, frustracji, niezadowolenia ze swojego życia, zmniejszenia poczucia własnej wartości, a także zaniedbania kontaktów towarzyskich. W wielu przypadkach osoby borykające się z omawianym schorzeniem zaniedbują również relacje rodzinne i obowiązki związane z pracą zawodową, nie mówiąc już o tym, że przestają rozwijać pasję i korzystać z życia. Zdecydowanie warto jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty i rozpocząć leczenie, które sprawi, że osoba cierpiąca na OCD wróci do zdrowia i poprawi się jej samopoczucie.

Przeczytaj  Objawy ADHD u dzieci – test pozwala sprawdzić, czy dziecko jest nadpobudliwe

Nerwica natręctw jest zaburzeniem lękowym, którego nie wolno lekceważyć, bo może mięć ogromny wpływ na wiele sfer życia pacjenta. To schorzenie polega na tym, że u chorego pojawiają się natrętne myśli i kompulsje, które sprawiają, że lęk ustępuje. Charakterystyczne jest tworzenie pewnych rytuałów i sekwencji zachowań, które mają na celu zaznanie spokoju. Oczywiście nie każdy rytuał będzie zachowaniem kompulsywnym. Warto udać się do psychologa lub psychiatry, który będzie mógł postawić trafną diagnozę i wdrożyć leczenie.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły