Nerwica lękowa – na czym polega zespół lęku uogólnionego? Poznaj metody leczenia nerwicy!

Nerwica lękowa nazywana jest również zespołem lęku uogólnionego. Polega na tym, że pacjent odczuwa lęk niezależnie od okoliczności. Jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia nerwicy lękowej? Sprawdź!
beata
nerwica lękowa

Odczuwanie ciągłego niepokoju i poczucia strachu, niezależnie od otaczającej rzeczywistości może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Irracjonalny strach nie tylko utrudnia zawieranie nowych znajomości, ale także wykonywanie najprostszych codziennych czynności, jak chociażby robienie zakupów, czy pójście do pracy, które staje się ogromnym problemem. Ciągłe zamartwianie się różnymi kwestiami, takimi jak praca zawodowa, finanse, relacje rodzinne, możliwość zachorowania na poważną chorobę, nieszczęśliwe wypadki i wiele innych, to charakterystyczny element omawianego zaburzenia. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychiatrą i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Psychoterapia i zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii może przywrócić pacjenta do zdrowia.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa zaliczana jest do zaburzeń nerwicowych. Koncentracja głównie na strachu sprawia, że normalne funkcjonowanie w różnych sytuacjach społecznych jest właściwie niemożliwe. Osoba chora odczuwa ciągły strach, że może wydarzyć się coś złego. Jednak nie jest on związany z żadną konkretną sytuacją. Co więcej, takie odczucia mogą wciąż narastać. Skłonności do tego typu schorzeń częściej wykazują osoby egocentryczne, których cechuje perfekcjonizm. Między innymi właśnie brak pełnej kontroli nad pewnymi sytuacjami w życiu może sprawiać, że czują ogromny lęk i niepewność. Bardzo często zespołowi uogólnionego strachu towarzyszą również inne zaburzenia. Przewlekły strach może wpływać na wszystkie sfery życia i prowadzić do depresji.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Lęk jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jednak jeśli jest tak intensywny i irracjonalny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, zdecydowanie warto poszukać pomocy i skonsultować się z lekarzem. Istnieją różne rodzaje problemów psychicznych związanych z lękiem. Oprócz omawianego zespołu lęku uogólnionego wyróżnia się między innymi:

  • zespół lęku panicznego,
  • zespół stresu pourazowego,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • fobie.
Przeczytaj  Fobia społeczna – test Liebowitza. Wykonaj go i sprawdź, czy powinieneś udać się do specjalisty!

W przypadku każdego z tych schorzeń niezbędna jest konsultacja z psychiatrą. Nie należy bagatelizować zaburzeń psychicznych, ponieważ nieleczone mogą się pogłębiać i prowadzić do poważnych konsekwencji w różnych sferach życia.

Przyczyny nerwicy lękowej

Wystąpienie nerwicy może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie da się wskazać jednej przyczyny omawianego schorzenia. Doświadczenia, które mogą wpływać na pojawienie się nerwicy lękowej:

  • Traumatyczne doświadczenie może mieć długotrwałe konsekwencje w postaci permanentnego odczuwania strachu.
  • Kolejnym czynnikiem wywołującym omawiany stan może być również niezaspokojenie wszystkich potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie.
  • Przemoc ze strony rówieśników, wyśmiewanie i brak zrozumienia już od dzieciństwa buduje w małym człowieku poczucie lęku i obniża samoocenę. Z kolei w życiu dorosłym presja społeczna, której nie jest w stanie sprostać osoba chora, również może być przyczyną jej stanu.
  • Wiele osób żyje w ciągłym stresie związanym między innymi z pracą zawodową, niezadowolenie z osiąganych wyników, negatywne komentarze przełożonych i problemy rodzinne mogą przyczyniać się do powstania lęku uogólnionego.
  • Wymienia się również czynniki genetyczne, niektórzy mają większą skłonność do popadania w stany lękowe.

Objawy nerwicy lękowej

W przypadku nerwicy lękowej pacjent może odczuwać również wiele objawów somatycznych, takich jak na przykład:

  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • drżenie rąk,
  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją.

Cały czas towarzyszy silne uczucie lęku, którego nie da się przypisać do żadnego konkretnego wydarzenia. Nie da się ukryć, że osobie borykającej się z tym problemem może być niesamowicie ciężko się zrelaksować i odpocząć od dręczących myśli. U chorego pojawia się również apatia, niechęć do kontaktów z innymi, rozdrażnienie, smutek. Pojawienie się konkretnych objawów i przebieg omawianego schorzenia jest kwestią indywidualną, może mieć różne natężenie.

Nerwica lękowa serca – co to jest?

Nerwica lękowa serca polega na ataku, podczas którego chory odczuwa różne dolegliwości ze strony układu krążenia, które mogą wzbudzać jego niepokój i wymagają konsultacji z lekarzem. Bardzo często w takich sytuacjach pacjent odczuwa kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej i myśli, że właśnie ma atak serca. Wymienione objawy przyczyniają się do zwiększenia poczucia strachu i mogą bardzo mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Takie atak paniki może pojawić się w sytuacji stresowej. Nerwica serca, które może doświadczać chory, powoduje jeszcze większy lęk i obawy o własne zdrowie.

Przeczytaj  Lęk separacyjny – na czym polega to zaburzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Nerwica lękowa żołądka – na czym polega?

Bardzo często mówi się również o nerwicy lękowej żołądka. Ten rodzaj jest związany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Objawy somatyczne pojawiają się w momencie  bardzo silnego stresu, znaczącego obniżenia nastroju i poczucia lęku. Chory może borykać się z silnym bólem brzucha, uciskiem w żołądku, a nawet mdłościami i wymiotami. Warto podkreślić, że omawiane objawy występujące permanentnie mogą prowadzić do wrzodów żołądka, a także uszkodzeniem układu pokarmowego. Nerwica żołądka może znacząco wpłynąć na komfort życia pacjenta.

Skutki nerwicy lękowej

Nieleczona nerwica lękowa może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Osoba cierpiąca na to zaburzenie przede wszystkim nie odczuwa radości z życia, nic ją nie cieszy, poczucie własnej wartości jest na bardzo niskim poziomie. Taki stan bardzo mocno wpływa właściwie na każdą sferę życia. Pacjent przestaje pełnić swoje role społeczne i rodzinne. Przestaje skupiać się na rodzinie i pracy, zatraca się w swoim lęku. Co więcej, ciągłe poczucie strachu ogranicza jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Na zaawansowanym etapie choroby pacjent może przestać wychodzić z domu, spotykać się ze znajomymi i cieszyć się zwykłymi sytuacjami w obawie, że może stać się coś złego. Właśnie dlatego już przy pierwszych niepokojących objawach warto poszukać pomocy u specjalisty i skorzystać z terapii.

Jak przebiega leczenie nerwicy lękowej?

Zaburzenia lękowe uogólnione mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Skutecznym leczeniem zaburzeń jest oczywiście psychoterapia. Kluczowe jest poznanie lęków, zrozumienie mechanizmów ich działania i nauczenie się radzenia sobie ze strachem. Lekarz może również zadecydować o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Leki przeciwdepresyjne mogą poprawić stan pacjenta i odsunąć na bok lęki, co pozwoli świadomie pracować na terapii z psychoterapeutą.

Zaburzenia emocjonalne w tym również zespół lęku uogólnionego może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów somatycznych, które z kolei mogą pogłębiać lęk pacjenta o własne zdrowie. Pacjenci z omawianymi zaburzeniami koniecznie powinni poszukać pomocy u specjalisty. Nerwica lękowa jest problemem, który wpływa na codzienne funkcjonowanie i może odbierać radość z życia. W przypadku omawianej dolegliwości możliwy jest powrót do zdrowia, jednak w większości przypadku pacjent nie jest w stanie sam poradzić sobie z chorobą. Wymagana jest konsultacja z psychiatrą, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować najlepszą formę leczenia.

Przeczytaj  Neurastenia – jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia tego zaburzenia? Sprawdź!

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły