Kompulsywne objadanie się – jak uwolnić się od zaburzeń odżywiania? Na czym polega leczenie kompulsywnego jedzenia? Sprawdź!

Kompulsywne objadanie się to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje i znacząco utrudniać choremu codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak powstrzymać napady na jedzenie? Sprawdź!
beata
kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się to coraz częstszy problemem w społeczeństwie. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do różnorodnych produktów spożywczych jest nieograniczony, na sklepowych półkach niczego nie brakuje, restauracje prześcigają się w wymyślaniu nowych pysznych dań i promocjach, które mają zachęcić klientów do sprawdzenia restauracyjnego menu. Jak się w tym wszystkim nie zatracić? Kult jedzenia sprawia, że wiele osób sięga po pyszne przekąski i posiłki nie tylko wtedy, gdy odczuwa głód. Dla niektórych jedzenie ulubionych często niezdrowych potraw jest sposobem na uporanie się z problemami lub ucieczkę od nich, rozładowanie stresu, szansą na nawiązanie towarzyskich relacji lub po prostu czynnością zabijającą nudę. To z kolei prowadzi do zaburzeń związanych z utratą kontroli nad ilością pochłanianych pokarmów.

Na czym polega kompulsywne objadanie się?

Na początku trzeba podkreślić, że kompulsywne objadanie się ma wiele negatywnych konsekwencji związanych zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Kompulsywne objadanie się, określane także jako binge eating disorder, jest zaburzeniem psychicznym polegającym na tym, że osoba chora w sposób niekontrolowany spożywa ogromne ilości jedzenia w bardzo krótkim czasie. Takie epizody powtarzają się regularnie i wywołują ogromne poczucie winy, obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości. Oczywiście można przewidzieć, że spożywanie tak dużych ilości jedzenia, często wysokoprzetworzonego i pozbawionego wartości odżywczych może prowadzić również do nadwagi i otyłości. Ten rodzaj zaburzenia pojawia się wtedy, gdy to jedzenie przejmuje kontrolę nad życiem pacjenta.

Sprawdź jakie efekty można uzyskać na diecie ketogenicznej https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-efekty

Zawody w kulturystyce i fitness, a zaburzenia odżywiania

Jedzenie kompulsywne znacznie częściej dotyczy osób, które już wcześniej miały nieodpowiednią relację z jedzeniem. Kolejne próby odchudzania kończące się niepowodzeniem jeszcze bardziej pogarszają tę relację. Jedzenie staje się w pewnym sensie obsesją. Problem ten dotyczy również zawodników związanych z kulturystyką, którzy w okresie przygotowań do startu muszą trzymać się restrykcyjnej diety, aby uzyskać niski poziom tkanki tłuszczowej podczas wyjścia na scenę. Takie przygotowania są wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Po zakończeniu przygotowań i konkursu, osoby te często dosłownie rzucają się na jedzenie i produkty, które do tej pory były zakazane w diecie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodników i zawodniczek, jednak to grupa, która może być bardziej podatna na zaburzenia odżywiania.

Przeczytaj  ARFID – avoidant restrictive food intake disorder. Czy to groźne schorzenie? Sprawdź!

Przyczyny zespołu kompulsywnego jedzenia

Jakie mogą być przyczyny napadów kompulsywnego objadania się? Lekarze nie są w stanie wskazać jednej konkretnej przyczyny pojawienia się omawianego zaburzenia. Utrata kontroli nad spożywanym jedzeniem może być konsekwencją problemów emocjonalnych, niskiego poczucia własnej wartości, niezadowolenia z własnego wyglądu, życia i relacji z bliskimi, traumatycznych wydarzeń, permanentnego stresu i braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Bardzo często osoby, które w dzieciństwie były przekarmiane lub zabraniano im spożywania pewnych produktów, mogą mieć niewłaściwą relację z jedzeniem. Rodzice odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka. Braki w tej kwestii mogą skutkować napadami objadania się i utratą kontroli. W niektórych przypadkach przyczyną obżarstwa może być uszkodzenie ośrodka głodu i sytości.

Objawy napadowego niekontrolowanego jedzenia

Pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia jest uświadomienie sobie istnienia problemu, który wymaga odpowiedniego leczenia. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów zarówno u siebie, jak i u osób z najbliższego otoczenia. Osoba chora często nie chce przyznać się przed sobą i bliskimi, że ma problem. To dla niej powód do wstydu, co jeszcze bardziej potęguje frustracje i obniża samoocenę.

Do objawów kompulsywnego objadania się, które powinny wzbudzić twoją czujność, można zaliczyć między innymi:

  • Regularne pochłanianie dużych ilości jedzenia. Osoba jest w stanie w ciągu kilku godzin zjeść ogromne ilości pokarmu. Co wiąże się z przejedzeniem, złym samopoczuciem, wymiotami i różnymi innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
  • Brak kontroli nad sobą w trakcie napadu na jedzenie. Posiłki są spożywane bardzo szybko i zachłannie, napad kończy się, gdy w pobliżu nie ma już nic do jedzenia lub gdy osobie chorej zaczyna doskwierać ból brzucha spowodowany przejedzeniem.
  • Utrata kontroli nad ilością spożywanego pokarmu powoduje złość, smutek, frustracja, obniżenie poczucia własnej wartości. Samopoczucie pacjenta poprawia się jedynie na chwilę w trakcie posiłku, ale natychmiast spada zaraz po ostatni kęsie. Wtedy właśnie chory boryka się z poczuciem winy i wstydem.
Przeczytaj  Bulimia to zaburzenie odżywiania nazywane żarłocznością psychiczną. Na czym polega leczenie bulimii? Sprawdź!

Występowanie wymienionych objawów zdecydowanie powinna skłonić do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, a także dietetykiem, który może nauczyć pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych.

Skutki napadowego objadania

Nie da się zaprzeczyć, że kompulsywne jedzenie niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Mowa tu przede wszystkim o nadwadze i otyłości, która z kolei powoduje takie choroby jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Natomiast jeśli chodzi o skutki psychologiczne, mogą być one równie dotkliwe dla pacjenta. Z powodu napadów doświadcza on obniżenia nastroju, niskiej samooceny, pogarszają się jego kontakty z rodziną i przyjaciółmi, może zaniedbywać pracę zawodową, nie ma chęci na wychodzenie z domu. To wszystko może prowadzić do depresji. Zdecydowanie nie można lekceważyć swojego zdrowia psychicznego i zaburzeń odżywiania. Brak pomocy i terapii może skutkować pogorszeniem się stanu chorego i znaczącym obniżeniem jakości życia.

Stres napędza twoje działania? Sprawdź, jak ubrać się na obiad do restauracji na stronie: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-do-restuaracji-na-obiad

Jak przebiega leczenie kompulsywnego jedzenia?

Przede wszystkim, jeśli obserwujesz u siebie lub u kogoś z bliskich ci osób niepokojące objawy, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do specjalisty. Odpowiednią osobą jest psycholog, psychiatra, a także dietetyk. Każda z tych osób ma swoją rolę w procesie powrotu do zdrowia. Kluczowe jest nauczenie radzenia sobie ze stresem w inny sposób. Jedzenie powinno pozostać czynnością, która dostarcza do organizmu energii niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednym ze sposobów leczenia kompulsywnego objadania się jest terapia, a także poznanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Kompulsywne objadanie się to problem, który dotyczy wielu ludzi, choć wciąż wiele z nich ukrywa go przed bliskimi z powodu wstydu. To schorzenie bardzo często jest bagatelizowane, mimo że może nieść wiele negatywnych konsekwencji. Osoba borykająca się z napadowym obżarstwem poprzez jedzenie radzi sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Podatne na tego typu zaburzenia są osoby o niskiej samoocenie, krytyczne wobec siebie, odchudzające się, nieradzące sobie z emocjami. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą i podjęcie terapii. Pomocna może być również wizyta u dietetyka, który podpowie, jak zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.

Przeczytaj  Anoreksja – objawy, test psychologiczny SCOFF

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły