Niektórzy boją się pająków, latania samolotem, ciasnych przestrzeni i wielu innych sytuacji. Jeśli strach nie jest paraliżujący i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie – nie ma się czym martwić. Problem pojawia się, gdy strach w danej sytuacji jest obezwładniający, irracjonalny, prowadzi do ataków paniki, unikania wychodzenia z domu. Pacjent w chwilach silnego strachu może odczuwać wiele objawów somatycznych, które jeszcze bardziej nasilają lęk. Jeśli odczuwany lęk utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i jest uczuciem dominującym w twoim życiu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Doświadczony psycholog lub psychiatra postawi trafną diagnozę i wdroży leczenie, które pomoże w powrocie do zdrowia. Czym są fobie? Jakie są przyczyny i objawy fobii? Jak przebiega leczenie? Sprawdź!
Czym jest fobia?
Zastanawiasz się, czym jest fobia i co odróżnią ją od zwykłego strachu? Fobie to schorzenia zaliczane do zaburzeń lękowych. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zaburzenia jest lęk przed określoną sytuacją i czynnikiem, który wywołuje lęk. Jednak odczuwany przez pacjenta strach jest irracjonalny i nieadekwatny do zagrożenia. Może to doprowadzić do sytuacji, w której chory będzie za wszelką cenę unikał możliwości kontaktu z czynnikiem wywołujących paniczny lęk. To często prowadzi do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi i unikania wychodzenia z domu. Zdecydowanie taka sytuacja może obniżać jakość życia i wpływać negatywnie na samopoczucie. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Tak silny strach może utrudniać normalne funkcjonowanie, pacjent nie może się rozwijać i realizować swoich pasji. Fobie to jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.
Fobie – rodzaje
Pod nazwą fobia kryje się wiele różnych rodzajów irracjonalnego strachu w stosunku do różnych obiektów i sytuacji. Wyróżnia się między innymi:
- Fobię społeczną – to zaburzenie nerwicowe, które często jest mylone z nieśmiałością. Jednak w tym przypadku osoba chora odczuwa ogromny lęk podczas kontaktów z innymi ludźmi, wystąpień publicznych, przebywania w grupie. Do głównych objawów fobii społecznej można zaliczyć unikanie kontaktów z innymi, niechęć do nawiązywania nowych znajomości, silny stres podczas spotkań z obcymi ludźmi, drżenie rąk, ból brzucha, nadmierną potliwość, zaburzenia mowy, rumieńce na twarzy i wiele innych dolegliwości.
- Agorafobię – to lęk przez otwartą przestrzenią. Zdecydowanie ten rodzaj fobii może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoba chora często również obawia się, że przebywając w danym miejscu, nie będzie mogła uciec, gdy pojawi się zagrożenie. Dotyczy to na przykład koncertów, szkoleń, czy jazdy autobusem.
- Arachnofobię – to strach przed pająkami. Choć wiele osób nie przepada za tymi stworzeniami, to w przypadku omawianego rodzaju fobii strach jest tak silny, że może prowadzić nawet do napadów paniki, jeśli chory zobaczy nawet małego pająka, który nie stanowi dla niego zagrożenia.
- Klaustrofobię – to silny lęk przed małymi, wąskimi lub niskimi pomieszczeniami zamkniętymi pomieszczeniami. Stach może nasilać się w windzie, samochodzie, samolocie, tunelu i wielu innych miejscach.
- Tanatofobia – to lęk przed śmiercią. Osoba chora panicznie się tego boi, ma natrętne myśli, które utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Często również snuje czarne scenariusze, przez co strach jeszcze bardziej się nasila.
- Kancerofobia – to silna obawa przed zachorowaniem na nowotwór. Strach dominuje codzienność, pacjentowi ciężko jest się skupić na różnych czynnościach, a nawet delikatne objawy ze strony organizmu odbiera jako poważne zagrożenie dla zdrowia.
- Akrofobia – to lęk wysokości. Chory obawia się, że może spaść z wysokości i doznać urazu.
- Awiofobia – to lęk przed lataniem samolotem. Zdecydowanie ten rodzaj fobii może wpływać na życie pacjenta, szczególnie gdy marzy on o wakacjach w odległych zakątkach świata.
- Nyktofobia – paniczny lęk przed ciemnością. Osoba borykająca się z tą dolegliwością może unikać wychodzenia z domu po zmroku.
Wymienione rodzaje fobii to tylko kilka przykładów, jest ich znacznie więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Jeśli odczuwane lęki utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj swój przypadek z psychologiem lub psychiatrą.
Objawy fobii – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na fobię pojawiającą się w związku z konkretną sytuacją, zgłoś się po pomoc do specjalisty. Do głównych objawów lękowych fobii można zaliczyć między innymi:
- silne napięcie,
- odczuwanie silnego lęku,
- nerwowość podczas zetknięcia z obiektem lub sytuacją wywołującą lęk,
- problemy z koncentracją,
- zamartwianie się,
- snucie czarnych scenariuszy,
- problemy ze snem,
- napad paniki,
- przyspieszone bicie serca,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- nudności,
- ucisk w klatce piersiowej,
- dreszcze,
- zawroty głowy,
- nadmierna potliwość,
- uczucie zmęczenia,
- drżenie rąk,
- szumy w uszach,
- napięcie całego ciała.
Każdy człowiek jest inny, objawy również mogą się różnić. Jeśli odczuwasz paraliżujący strach i szereg objawów somatycznych, a lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Jakie są przyczyny fobii
Jakie mogą być przyczyny fobii? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie, jak w przypadku innych zaburzeń lękowych, czynniki wywołujące ten stan mogą być związane z genetyką i większą podatnością niektórych osób na pojawienie się silnego lęku. Do innych przyczyn fobii zalicza się między innymi: traumatyczne doświadczenia i negatywne wspomnienia związane z konkretnym bodźcem wywołującym strach. Na skutek przeżycia, które zostawiło trwały ślad w psychice, pacjent będzie obawiał się tego, że ponownie może znaleźć się w podobnej sytuacji. Nieprawidłowe pobranie krwi, zatrzaśnięcie się w windzie, turbulencje w samolocie, wypadek samochodowy, ugryzienie przez psa – to przykłady zdarzeń, które mogą wpłynąć na pojawienie się silnego i trwałego lęku.
Skutki fobii
Osoby z fobią społeczną mogą odczuwać poważne skutki schorzenia, a którym się borykają. Odczuwanie silnego lęku i ciągłe poczucie zagrożenia może negatywnie wpływać na jakość życia, prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, rezygnacji z kontaktów towarzyskich, unikania wychodzenia z domu, niechęci do wychodzenia z własnej strefy komfortu, problemów ze znalezieniem pracy. Nie da się ukryć, że to wszystko może wpływać na brak zadowolenia z życia. Właśnie dlatego, jeśli odczuwany lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie.
Leczenie fobii społecznej
Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy mogące wskazywać na fobię, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Profesjonalna i doświadczona osoba po przeprowadzeniu wywiadu będzie mogła postawić diagnozę, a następnie zaproponować skuteczne leczenie. W przypadku fobii najlepsze efekty przynosi psychoterapia. Lekarz może zadecydować również o wdrożeniu farmakoterapii. Leczenie farmakologiczne jednak ma charakter wspomagający przebieg terapii. W przypadku różnego rodzaju fobii często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Terapia fobii jest niezwykle ważna, jeśli pacjent chce wrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Fobie są zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwie. Mogą wpływać na pogorszenie jakości życia pacjenta. Zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże wyeliminować problem.
Powiązane:
- Agorafobia – jakie są przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni? Sprawdź!
- Fobia społeczna – test Liebowitza. Wykonaj go i sprawdź, czy powinieneś udać się do specjalisty!
- Czym jest fobia społeczna? Poznaj przyczyny i objawy i metody leczenia lęku społecznego!
- Nerwica lękowa – na czym polega zespół lęku uogólnionego? Poznaj metody leczenia nerwicy!
- Lęk separacyjny – na czym polega to zaburzenie i jak je leczyć? Sprawdź!
- Hipochondria – objawy i leczenie nerwicy hipochondrycznej. Jakie skutki może mieć ciągły lęk o zdrowie? Sprawdź!