Wiele osób zastanawia się, czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców. Jako świadomy rodzic musisz poznać prawa i obowiązki pedagoga, psychologa szkolnego, a także wychowawcy, nauczycieli oraz innych pracowników placówki. Dzięki tej wiedzy nic cię nie zaskoczy i dobrze przygotujesz się do każdej rozmowy!
Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców?
Warto zacząć od tego, jakie są obowiązki szkolnego psychologa i pedagoga. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać niezbędną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie, które umożliwiają jej pracę z dziećmi w środowisku szkolnym. Podstawowym zadaniem psychologa bądź pedagoga szkolnego – oczywiście w dużym skrócie i uproszczeniu – jest m.in.:
- diagnozowanie potrzeb i problemów uczniów;
- udzielanie niezbędnego wsparcia;
- reagowanie w problemowych sytuacjach.
Ważną częścią pracy jest obserwacja dziecka w czasie jego pobytu w szkole, a także właśnie… rozmowa. W związku z tym, w ramach swoich obowiązków zawodowych, psycholog ma prawo rozmawiać z dzieckiem i nie potrzebuje do tego celu żadnej dodatkowej zgody od rodziców. Ponadto rodzice nie muszą być przy rozmowie obecni. Co więcej, psycholog lub pedagog nie musi nawet informować rodziców o tym, że przeprowadzał rozmowę z uczniem.
Rozmowa z psychologiem szkolnym a dalsze działania
Znasz już odpowiedź na pytanie o to, czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców. Tak, może rozmawiać z uczniem na terenie szkoły. Ale co w sytuacji, gdy problem jest złożony, gdy nie chodzi o drobiazg (taki jak niewinna sprzeczka z innym uczniem na korytarzu czy niewłaściwe zachowanie w czasie lekcji), ale o znacznie poważniejsze kwestie, wymagające np. pogłębionej diagnozy? Jeśli psycholog szkolny chce objąć dziecko opieką na terenie szkoły (np. poprzez różnorodne zajęcia) lub wysłać je na dalszą diagnozę do poradni psychologiczno-pedagogicznej, wówczas musi uzyskać zgodę rodziców.
Psycholog i pedagog szkolny to osoby, których zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom na terenie placówki. Jeśli pracownik szkoły zgłasza, że zauważył problem, warto umówić się na spotkanie i postarać się wspólnie wypracować drogę postępowania. Wszystko to ma bowiem służyć dobru dziecka!
Powiązane:
- None Found