Zapewne każdemu pracownikowi zdarzyło się choć raz korzystać ze zwolnienia lekarskiego. L4 przysługuje, gdy lekarz stwierdzi niezdolność do wykonywania zawodowych obowiązków. Może to być zwykła sezonowa infekcja, ale także dużo poważniejszy kłopot zdrowotny. Zwolnienie może również okazać się pomocne w przypadku gorszego samopoczucia psychicznego. Wystawia je psychiatra. Ma ono taką samą moc jak każde L4 wystawione przez innego specjalistę. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Czy psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie?
Niestety coraz częstszym problemem zdrowotnym są depresje, a także zaburzenia jak stany lękowe, długotrwałe pogorszenie samopoczucia psychicznego. Warto zdać sobie sprawę, że również tego rodzaju dolegliwości mogą znacznie zmniejszać produktywność pracownika, sprawić, że będzie on mniej wydajny, a jego działania nie będą efektywne. Dlatego też w tych szczególnych sytuacjach nie należy obawiać się sięgania po pomoc psychiatry.
Wizyta u lekarza online
W pierwszej kolejności można pomyśleć o poradzie online, konsultacji, która nie wymaga wyjścia z domu, a pomaga rozjaśnić sytuację. To jedno z rozwiązań, które cieszy się dziś popularnością. Jeśli problemy utrzymują się dłużej, warto rozważyć możliwość osobistego spotkania i rozpoczęcia psychoterapii.
Dzięki możliwości e-konsultacji lekarskich pacjenci mogą załatwiać podstawowe sprawy związane z wizytą u lekarza, takie jak np. e-recepta online 24h czy L4 online bez wychodzenia z domu!
Kiedy warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry?
Problemów ze zdrowiem psychicznym doświadcza wiele osób. Powody mogą być rozmaite, począwszy od uwarunkowań genetycznych, poprzez większą wrażliwość, mniejszą odporność na stres, aż do niespełnienia zawodowego czy prywatnego. Niezależnie od przyczyny nie należy bagatelizować złego samopoczucia. Może ono prowadzić do rozwoju nerwicy, depresji i innych poważnych zaburzeń.
Aby skorzystać ze wsparcia psychiatry, nie jest potrzebne skierowanie
Porad udziela także lekarz online, dlatego bez problemu można zasięgnąć opinii specjalisty. Do psychiatry zgłaszają się osoby z trudną sytuacją rodzinną, z którą nie są w stanie poradzić sobie same. Są to także pracownicy niespełniający się na swoich stanowiskach pracy, cierpiący na wypalenie zawodowe czy doświadczający mobbingu. Zwolnienie wystawione przez psychiatrę działa na takich samych zasadach jak L4 wypisane przez innych specjalistów.
Pogorszenie samopoczucia psychicznego – jak leczyć?
Doświadczanie złych emocji, lęku, frustracji, niepewności odbija się równie niekorzystnie na kondycji pracownika, jak różnego rodzaju choroby. Wizyta u specjalisty jest niezmiernie istotna, ponieważ pomaga dobrać odpowiednią metodę terapii. Czasem wystarczy odpoczynek i uniezależnienie się od stresującego środowiska czy stresogennych sytuacji. W niektórych sytuacjach konieczne może być przyjmowanie leków.
Pomocna bywa psychoterapia, regularne rozmowy ze specjalistą, praca nad sobą. Niekiedy rozwiązaniem problemu jest zmiana środowiska lub trybu życia. Wraz z psychiatrą chory może podjąć decyzję, czy odpoczynek od pracy jest wskazany, czy też wręcz przeciwnie.
Czy zwolnienie od psychiatry różni się od L4 innych specjalistów?
Zwolnienie od psychiatry można uzyskać maksymalnie na 182 dni, zatem dokładnie na taki sam okres, jak w przypadku L4 od lekarza pierwszego kontaktu. Na zwolnieniu może znaleźć się adnotacja, czy chory może chodzić, czy też zaleca się leżenie w łóżku. W tym przypadku najczęściej pacjent może funkcjonować normalnie. Warto zwrócić uwagę na formę L4, aby nie mieć problemów w razie ewentualnej kontroli z ZUS-u. Osoby przebywające na zwolnieniu otrzymują zasiłek chorobowy (warunkiem jest opłacanie ubezpieczenia).
Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne. Tylko pracownik z dobrym samopoczuciem, spokojny i wyciszony jest w stanie dobrze wypełniać swoje obowiązki. Wszelkie niepokojące objawy powinny skłaniać do szukania wsparcia u specjalisty.
Powiązane:
- None Found