Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Dużą przeszkodą w radzeniu sobie z tym problemem jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Osoba uzależniona często ignoruje lub wypiera sygnały otrzymywane od osób wokół siebie, od własnego organizmu oraz napotykanych sytuacji życiowych. Wynika to z potrzeby obrony dobrego mniemania o samym sobie oraz samego picia. Alkohol pomaga radzić sobie z nudą, negatywnymi emocjami, a czasem także pozytywnymi przeżyciami. Uzależniony często zaprzecza istnieniu problemu, bagatelizuje go lub zrzuca winę na okoliczności inne bądź osoby.
Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?
Większość alkoholików żyje w zaprzeczeniu istnienia jakiegokolwiek problemu. Iluzja, że wszystko jest w porządku, jest bardzo trudna do obejścia. Nie da się leczyć nałogu alkoholowego bez zgody i chęci chorego. Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu? Pierwszym krokiem powinna być próba uświadomienia go z istnienia problemu oraz z jego powagi.
Skuteczne może okazać się postawienie uzależnionego przed jasnym warunkiem, co się wydarzy, jeśli nie podejmie leczenia. Bardzo ważne, aby nie były to jednak czcze groźby, lecz realne konsekwencje braku jakiegokolwiek działania. Dobrym momentem na taką rozmowę jest kryzys emocjonalny, poczucie winy lub niepokojące konsekwencje związane z piciem.
Interwencja – jak postępować z alkoholikiem, aby rozpoczął terapię?
Jeśli nie masz pomysłu, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć, polecamy wypróbowanie metody zwanej sesją interwencyjną. Jest to zaplanowane wcześniej spotkanie, które powinno opierać się na kilku założeniach:
- rzeczowości – mówienie tylko o faktach związanych z piciem, nie o domysłach ani własnych opiniach czy emocjach;
- konkretności – podawanie jak najbardziej szczegółowych i jasnych informacji osobie uzależnionej, bez stosowania jakichkolwiek uogólnień. Celem tego jest jak najbardziej wyraźne zobrazowanie uzależnionemu niepodważalnych faktów i konsekwencji związanych z jego spożywaniem alkoholu;
- życzliwości – interwencja nie powinna mieć charakteru czysto oskarżającego. Najlepiej, jeśli przeprowadzi ją kilka bliskich alkoholikowi osób, w atmosferze szczerej miłości i troski. Nie chodzi też o manipulowanie alkoholika nieprawdziwymi uczuciami.
Podczas takiego spotkania mówi się o incydentach związanych z piciem, o tym, jak bardzo bliskim zależy na osobie uzależnionej oraz jasno o tym, gdzie i kiedy powinna udać się po pomoc. Oczywiście taka rozmowa powinna odbyć się tylko wtedy, gdy alkoholik jest trzeźwy, na w miarę możliwości neutralnym gruncie, bez potencjalnych rozproszeń.
Leczenie uzależnienia – jak pomóc wyjść z nałogu?
Jak pomóc alkoholikowi wyjść z ciągu? Nie wystarczy przecież, że uzależniony przestanie pić. Droga do zdrowia i abstynencji jest długa i trudna. Rodzina alkoholika może pomóc w rozwiązywaniu problemu, stosując następujące metody:
- edukuj się o tym, jak działa alkoholizm i jak uzależnienie wpływa na chorego;
- okazuj wsparcie i zawsze postaraj się rozmawiać w sposób troskliwy. Unikaj mechanizmów współuzależnienia, które tylko pogłębiają problem, zamiast go likwidować;
- postaraj się być cierpliwy i opanowany, choć może to być niezwykle trudne;
- ustal wyraźne granice. Mogą one obejmować niewchodzenie w interakcje, gdy alkoholik jest nietrzeźwy, niesprzątanie po libacjach lub niekupowanie alkoholu;
- poszukaj profesjonalnej pomocy – nie ma w tym żadnego wstydu;
- nie bój się stawiać swoich potrzeb i zdrowia na pierwszym miejscu.
Jeśli alkoholik nie chce udać się do ośrodka terapii uzależnień lub nie jest w stanie zobaczyć swojego problemu alkoholowego, rozmowa z nim może być naprawdę trudna. Pojawia się wówczas uczucie bezradności i pytanie – jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Interwencja przeprowadzona w sposób opisany powyżej jest jednym z polecanych przez terapeutów sposobów, cieszącym się sporymi sukcesami. Niestety, nie zawsze oznacza zażegnanie alkoholizmu. Leczenie uzależnienia nie jest proste. Wsparcie bliskich, profesjonalna psychoterapia i detoks potrafią jednak przynieść bardzo pozytywne efekty.
Powiązane:
- None Found